Czym jest przepustnica międzykołnierzowa?
- Szczegóły
Przepływ cieczy bądź gazu w rurociągu wymaga odpowiedniej regulacji, dlatego poza przewodami w instalacji muszą się znaleźć również komponenty, które tę kontrolę zapewnią. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia wielu rurociągów jest przepustnica służąca do regulacji natężenia medium lub całkowitego blokowania jego przepływu w zależności od aktualnego zapotrzebowania.
Wewnątrz korpusu znajduje się dysk, który jest odpowiedzialny za odcinanie dopływu medium. Jednym z podstawowych typów przepustnic jest tzw. przepustnica międzykołnierzowa. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zamontowanie zaworu kulowego, co zwykle ma miejsce w rurociągach o dużej średnicy. Można ją obsługiwać ręcznie (np. za pomocą dźwigni) lub mechanicznie (za pomocą siłownika pneumatycznego). Co jeszcze warto wiedzieć o przepustnicy międzykołnierzowej i do jakich zastosowań przemysłowych można ją wykorzystywać?
Co wyróżnia przepustnicę międzykołnierzową?
Głównymi zaletami przepustnicy międzykołnierzowej jest jej krótka zabudowa, niewielkie straty ciśnienia oraz prosty montaż, który nie wymaga użycia żadnych dodatkowych przyłączy. Wyróżnia ją również uniwersalność, ponieważ doskonale radzi sobie z szerokim spektrum rodzajów, temperatur i ciśnień transportowanych mediów. Można ją stosować w instalacjach poziomych, pionowych oraz skośnych, a dodatkowo sprawdza się nawet na bardzo krótkich odcinkach rur. W naszej ofercie znajdą Państwo nowoczesne, funkcjonalne przepustnice międzykołnierzowe, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania, lekką konstrukcją oraz bezawaryjnością. Dzięki dostępności wielu opcji, które różnią się między sobą sposobem obsługi (dźwignia, przekładnia ślimakowa z kółkiem, napęd pneumatyczny, napęd elektryczny), materiałem wykonania (np. żeliwo szare, żeliwo sferoidalne, stal nierdzewna, PVC) i innymi właściwościami, można dopasować zawór do potrzeb konkretnego systemu rurociągowego.
Zastosowanie przepustnic międzykołnierzowych
Przepustnice międzykołnierzowe są jednym z najchętniej używanych typów zaworów w różnego rodzaju układach rurociągowych. Są stosowane przede wszystkim w systemach transportu wody (w tym pitnej, czystej, gorącej, morskiej) i ścieków, do których zalicza się wodociągi, stacje uzdatniania wody czy oczyszczalnie ścieków. Korzysta z nich także wiele gałęzi przemysłu – m.in. przemysł paliwowy, hutniczy, budowlany, chemiczny, spożywczy, piwowarski, papierniczy – gdzie przepustnice mają styczność z nieco bardziej agresywnymi mediami takimi jak chociażby ropa naftowa, paliwa, oleje, kwasy czy alkohole. Regulacja nie ogranicza się jednak wyłącznie do mediów płynnych. Obejmuje ona również gazy takie jak para wodna, powietrze czy biogaz, co znajduje zastosowanie w instalacjach ciepłowniczych, klimatyzacyjnych i gazowniach, do których obsługi przepustnice międzykołnierzowe zostały konstrukcyjnie przystosowane.