Jak zapobiegać zapowietrzaniu instalacji wodnej?
- Szczegóły
Zapowietrzenie instalacji wodnej może być szczególnie zauważalne, a przy tym uciążliwe w sezonie zimowym. Głośno działający grzejnik, który grzeje z niewielką mocą albo w ogóle to oznaka jego zapowietrzenia. Warto zapobiegać takim sytuacjom, ponieważ mogą one powodować korozję metalowych elementów konstrukcji, a w rezultacie konieczność wymiany całej instalacji, co jest kosztowne, a także problematyczne, szczególnie w okresie grzewczym. Co zrobić, by nie doprowadzić do zapowietrzania instalacji wodnej?
Przyczyny zapowietrzania się instalacji wodnej
Przyczyn zapowietrzania się instalacji wodnej jest kilka. Często występuje na skutek nieprawidłowego dostarczania wody do konstrukcji. W praktyce oznacza to, że gdy urządzenie jest napełniane wodą, do instalacji dostaje się powietrze. Przyczyną może być również gwałtowne napełnienie instalacji wodą albo uzupełnianie ubytków wody na skutek wycieków. Te procesy również sprzyjają dostawaniu się powietrza do instalacji. Problemy z zapowietrzaniem się grzejnika mogą również wynikać z nieszczelności połączeń lub materiałów w miejscu występowania podciśnienia. Nie zawsze powód zapowietrzania się instalacji wodnej można zdiagnozować samodzielnie. Warto wówczas skorzystać z pomocy specjalistów.
Zapobieganie zapowietrzaniu
Aby zapewnić poprawne funkcjonowanie grzejnika, w przypadku zapowietrzenia należy usunąć z niego powietrze jak najszybciej. Warto zamontować reduktor ciśnienia. Jest on nastawianym ręcznie zaworem pozwalającym na obniżenie poziomu ciśnienia wejściowego i utrzymanie poziomu ciśnienia wyjścia. Ich działanie powiązane jest ściśle z filtrami kołnierzowymi, które chronią je przed awarią. Służą one do filtrowania zanieczyszczeń mechanicznych i biologicznych.
Odpowiednie działanie instalacji wodnej to przede wszystkim bezpieczeństwo domowników, ale także komfort, szczególnie w okresie grzewczym. Właśnie dlatego warto o nią zadbać i reagować na pojawienie się choćby niewielkich symptomów wskazujących na jej zapowietrzenie. Odpowiednie elementy, na przykład reduktory czy filtry z pewnością pomogą uchronić całość instalacji przed awarią.