Jakie zadania pełnią kompensatory w rurociągach?
- Szczegóły
Rurociągi są narażone na różnego rodzaju naprężenia, wibracje i skoki temperatur. W celu ochrony przed tymi czynnikami stosuje się kompensatory. Aby sprawdzić, jakie ich rodzaje dostępne są na rynku, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Dlaczego w rurociągach montowane są kompensatory?
Kompensatory to elastyczne elementy stosowane w rurociągach, które, ze względu na swoje właściwości, mogą amortyzować różnice objętościowe materiałów czy pochłaniać drgania. Istotne jest przy tym, by były odporne chemicznie na substancje w nich przepływające. Powinny także być wytrzymałe ze względu na panującą tam temperaturę i ciśnienie. Głównym zadaniem kompensatorów jest redukcja naprężeń termicznych oraz mechanicznych w rurociągach, a także wygłuszanie wibracji. Ponadto mają spełniać podobne funkcje w ich komponentach, czyli w pompach, silnikach oraz kompresorach. W trakcie swojej pracy tłumią drgania i hałasy, kompensują błędy montażowe, a przede wszystkim przemieszczenia osiowe, poprzeczne oraz kątowe. Są ponadto przydatne jako pomoc montażowa i demontażowa. Ich zadaniem jest również przejmowanie przemieszczeń w przewodach wody chłodzącej.
Jakie rodzaje kompensatorów są wykorzystywane w rurociągach?
Obecnie na rynku stosuje się kilka typów kompensatorów. Dzieli się je na gumowe, stalowe, teflonowe, elastomerowe, mieszkowe oraz tkaninowe. Do jednych z najpopularniejszych należą kompensatory gumowe oraz mieszkowe. Te pierwsze stosowane są w instalacjach przemysłowych, które są narażone na działanie wysokiej temperatury czy ciśnienia. Dzięki nim można zredukować naprężenia pojawiające się w rurociągach, a przy tym wyeliminować drgania i ograniczyć hałas. Mieszkowe zaś zapewniają szczelność w instalacji, a dodatkowo usuwają problem przesunięć kątowych.